Knižnica na Piatej avenue

Historický román Knižnica na Piatej avenue (The Lions of Fifth Avenue) autorka Fiona Davisová venovala všetkým knihovníčkam a knihovníkom. Dve ženské hrdinky, ktorých spája nie len rodinné puto, ale i podozrenie z krádeže, sa nikdy nestretli, ich vyobrazené príbehy delí 80 rokov, no napriek tomu sú si podobné. Prostredníctvom príbehu knihovníčky a kurátorky Sadie, ktorý je zasadený do roku 1993, autorka vyzdvihuje prácu ochrancov vzácnych publikácií a dôležitosť knižnice ako vzdelávacej a vedeckej inštitúcie. Príbeh Laury, odohrávajúci sa najmä medzi rokmi 1913 a 1914, je príbehom silnej túžby po sebarealizácii ženy v mužskom svete.

oznam

Od 19.1.2022 budú pre všetkých používateľov otvorené verejné priestory Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach v režime ZÁKLAD, počet návštevníkov je obmedzený (15m2/osoba). Pre zdravie a bezpečnosť všetkých návštevníkov a zamestnancov knižnice je nosenie respirátora FFP2 povinné už od vstupu a počas celého pobytu v knižnici. Nedodržanie tohto bezpečnostného opatrenia môže viesť k vylúčeniu z priestorov knižnice. Upozorňujeme, že študovne sú monitorované kamerovým systémom. Ďakujeme vám za neustálu podporu a za to, že prispievate k ochrane zdravia našich zamestnancov a návštevníkov.

knižný klub

Knižný klub v angličtine je tu aj v novom roku 2022. Najbližšie stretnutie bude opäť cez Zoom, stretneme sa vo štvrtok 27. januára. Budeme sa rozprávať o divadelnej hre Kto sa bojí Virginie Woolfovej?, ktorú napísal Edward Albee.

knižný tip

PETER WOHLLEBEN: Pôjdeš S NAMI VON?

Objaviteľské výpravy za prírodou v meste

Úspešný nemecký autor Peter Wohlleben, ktorého poznáme najmä ako autora populárneho diela Tajný život stromov, pripravil touto knihou pre všetky deti a zvedavcov dobrodružnú expedíciu. Kladiete si niekedy otázky ako napríklad „Možno jesť kvety?“ alebo „Ako si možno vyrobiť kompas?“, možno dokonca aj otázku ako napríklad „Prečo niektoré stromy nevoňajú?“ V tejto knižke určite nájdete odpovede a zaujímavé informácie.

rodinné posedenie

V dnešnej nemeckej časti jazykového okienka sa budeme venovať špeciálnym nemeckým slovám. Sú to slová, ktoré sa veľmi ťažko prekladajú do iných jazykov, častokrát ku nim v materinskom jazyku nenájdeme vhodný ekvivalent. Sú to také nemecké jazykové fenomény.

otváracie hodiny

Od 10.1.2022 budú pracoviská Štátnej vedeckej knižnice prístupné počas týchto otváracích hodín:

Hlavná 10:
Pondelok – Piatok: 8:00 – 19:00

Pri Miklušovej väznici 1:
Po/ Ut/ Št: 9:00 – 16:00
ST: 12:00 – 18:00
Pi: zatvorené

Pribinova 1:
Po a St: 13:00 – 18:00
Ut a Št: 11:00  – 16:00 
Pi: 9:00  – 14:00

bibliobox

Vypožičané dokumenty s termínmi vrátenia od 25. 11. 2021 do 9.1.2022 je potrebné vrátiť do 14. januára 2022. Informácie o termínoch vrátenia si môžete skontrolovať na svojom používateľskom konte pod záložkou výpožičky. Ide o tie dokumenty, ktoré z rôznych dôvodov nie je možné predlžovať.

Vypožičané dokumenty je možné vrátiť aj do biblioboxu pred budovou knižnice na Hlavnej 10 kedykoľvek.

vyradené knihy

Z nášho fondu sme vyradili staršie tituly a multiplikáty, ich zoznam nájdete v priložených dokumentoch. V prípade, že vás niektorý titul zaujme, kontaktujte pani Mgr. Beátu Repíkovú, vedúcu oddelenie pre správu a ochranu fondov, emailom Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. alebo telefonicky +421918245891. Môžete tak urobiť do konca januára.

nekonečná zelenina

Útla kniha Nekonečná zelenina je príručkou pre odvážnych ľudí, ktorí chcú vystúpiť zo svojej komfortnej zóny a neboja sa možno aj zašpiniť ruky od zeminy. Je jednoduché si zaobstarať čerstvú (možno nie až tak čerstvú, ako práve dovezenú) zeleninu v obchode, ale dobrý pocit z udržateľnejšieho životného štýlu, ku ktorému patrí aj regrowing (opätovné pestovanie) je pre mnohých ľudí na nezaplatenie.

postup

Na oddelení historických fondov a bibliografie sa našlo v rámci publikácií niekoľko zaujímavých odkazov pre čitateľov, ako správne zaobchádzať s knihou. Tieto rady sa dajú využiť aj dnes, no posúďte sami. Vybrali sme pre vás desatoro čitateľom, ráznejšie upozornenie (Čtenáři, měj se na pozoru!) a obrazový návod, ako správne držať knihu. 

pf 2022

Našim používateľom, návštevníkom a priaznivcom prajeme príjemné a pokojné prežitie vianočných sviatkov v kruhu najbližších. Želáme Vám, aby sa rok 2022 niesol v príjemnej atmosfére, aby sa Vám darilo v osobnom i pracovnom živote a aby naša knižnica bola jeho súčasťou.

oznam

23. decembra 2021 je knižnica otvorená do 13.00 hod.
31. decembra 2021 je knižnica zatvorená.

Od 23.12.2021 do odvolania budú pre používateľov otvorené všetky verejné priestory Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach v režime OP (očkovaní, prekonaní), počet návštevníkov je obmedzený (15m2/osoba).

prasa

V historickom knižničnom fonde sa nachádza množstvo rôznorodých titulov. Medzi nimi i knihy s humorným obsahom. Kniha Admiranda Rerum Admirabilium Encomia vydaná v holandskom Nijmegene v 17. storočí na 660-tich stranách ponúka humorné texty ako napr. Chválospev mravca, Pohrebná reč o strake, Chváloreč blchy a mnoho ďalších.

Sebastian Fitzek: Der erste letzte Tag

Sebastian Fitzek je plný prekvapení. To platí aj pre jeho novú knihu „Prvý posledný deň“. Nie je to thriller! V tejto knihe spoznáme autora z úplne iného pohľadu. Ide o príbeh plný humoru a neočakávaných zvratov.

nové opatrenia

Od 17.12.2021 do odvolania budú pre používateľov otvorené všetky verejné priestory Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach v režime OP (očkovaní, prekonaní), pričom počet návštevníkov je obmedzený (25m2/osoba)*.
*uvádzame počet osôb vrátane zamestnancov knižnice
23.12.2021 bude knižnica pre verejnosť otvorená od 8.00 do 13.00 hod, 31.12.2021 bude knižnica zatvorená.

ľudové Vianoce, archív TASR

Ľudová štedrovečerná hostina

Slávnostná večera našich predkov sa niesla v duchu hojnosti (v počte chodov) a mágie. Od stola sa nemohlo odbiehať, nanajvýš tak mohla urobiť gazdiná, ktorá rodinu obsluhovala, pretože ten, kto by od stola len tak odišiel, do roka by zomrel.

Najkrajšie knihy Slovenska 2020

29. ročník súťaže, ktorú usporadúva BIBIANA, medzinárodný dom umenia pre deti spolu s Ministerstvom kultúry SR, Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR, Slovenskou národnou knižnicou a Zväzom polygrafie na Slovensku, bol kvôli pandemickej situácii trochu iný.

výdajné miesto

Vážení používatelia,

od 6. decembra 2021 bude budova knižnice na Hlavnej 10 otvorená výhradne ako výdajné miesto pre vopred objednané dokumenty prostredníctvom online katalógu v pracovných dňoch v čase od 8.00 do 12.00 a 13.00 do 18.00 hod. (v čase od 12.00 do 13.00 dezinfekčná prestávka).

David Suchet, autoportrét

Nevšedná autobiografia britského herca Davida Sucheta, ktorú nájdete aj v našom katalógu, prináša množstvo úvah a spomienok výraznej divadelnej a filmovej osobnosti, ktoré sú popretkávané autorovými fotografiami. V našich končinách je David Suchet známy najmä ako geniálny, egocentrický detektív Hercule Poirot, no prostredníctvom tejto knihy spoznáte pozitívneho a dobromyseľného herca, ktorý sa za touto postavou ukrýva.