Preskočiť na obsah

Podujatia júl 2024

Štátna vedecká knižnica funguje od júla v letnom režime, napriek kratším otváracím hodinám vám ponúkame niekoľko zaujímavých podujatí a výstav. Upozorníme na vzdelávacie aktivity Amerického centra Košice. Pripravili sme si pre vás Letnú školu pre učiteľov i Coding Camp pre mladé dievčatá v spolupráci s organizáciou Ženský algoritmus. V KVC na Pribinovej je počas leta inštalovaná výstava fotografií s názvom Totálny východ. Život v NDR a v Hale služieb na Hlavnej panelová výstava o živote mnícha Cypriána z Červeného Kláštora. Na ulici Pri Miklušovej väznici môžete aj počas leta obdivovať náš klenot, Vizsolyskú Bibliu z konca 16. storočia, ktorá je prvým kompletným prekladom Svätého písma z latinčiny do maďarčiny. Na celom svete sa do súčasnosti zachovalo len asi 60 kusov tejto Biblie, jeden môžete vidieť aj v Študovni historických fondov a regionálnej literatúry.

Zoznam podujatí

We read and talk in English

10.7.2024,
KVC, Pribinova 1, 16:30 - 18:00
Letné zážitkové čítanie pre deti a rodičov v Americkom centre Košice. Máte možnosť stráviť svoj voľný čas v anglicky hovoriacej skupine rodičov a detí a porozprávať sa o čítaní. Pilotný projekt tohto druhu Amerického centra.

Letná škola pre učiteľov so Zuzanou Tkáčovou

11. - 12.7.2024,
KVC, Pribinova 1, 9:00 - 13:00
Americké centrum Košice pripravuje počas letných mesiacov zaujímavé vzdelávanie pre všetkých aktívnych pedagógov. Spolu s lektorkou Zuzanou Tkáčovou sa naučíte najnovšie triky v Canve a nazriete do tajov algoritmov, ktoré využívajú sociálne siete. Na letnú školu pozývame učiteľov a učiteľky informatiky, ale aj ďalších predmetov, ktorí majú chuť naučiť sa niečo nové.

Coding Camp pre dievčatá v spolupráci s organizáciou Ženský algoritmus

15. - 19.7.2024,
KVC, Pribinova 1, 9:00 - 13:00
Americké centrum Košice už piate leto po sebe pozýva dievčatá na Coding Camp, ktorý pripravuje spolu s organizáciou Ženský Algoritmus. Päťdňový bezplatný letný tábor sa uskutoční v termíne 15. - 19. júl 2024 a je určený pre dievčatá vo veku 15 - 19 rokov s nadšením pre informačné technológie. Účastníčky letného tábora budú pracovať na projektoch, rozvíjať prezentačné zručnosti a učiť sa základy programovania.

 

Výstavy

What the Future Wants

termíny po dohode
Pribinova 1
Interaktívna výstava pre organizované skupiny. Obsahovo je ideálna pre posledné ročníky základných škôl a stredné školy. Na výstavu je naviazaný program aktivít troch tematických workshopov. Je nutné si vopred dohodnúť termín návštevy.

Cyprián z Červeného kláštora: 300. výročie narodenia

jún – august 2024
Hala služieb, Hlavná 10
Pri príležitosti 300. výročia narodenia mnícha Cypriána z Červeného kláštora sme v Hale služieb na Hlavnej 10 pripravili komornú výstavu venovanú tomuto všestrannému učencovi, ktorého život je opradený mnohými legendami.

Totálny východ. Život v NDR

jún - august 2024
KVC, Pribinova 1
Výstava fotografií Haralda Hauswalda s textami historika Stefana Wolleho. Sugestívne čiernobiele fotografie zachytávajú bežný život obyvateľov východného Berlína a miest NDR v 70. a 80. rokoch minulého storočia. Výstava ukazuje sivú, neprikrášlenú realitu NDR, na ktorú si dnes aj samotní svedkovia doby už takmer nespomenú. Vystavené plagáty a fotografie na nich skrývajú hlboké myšlienky o slobode a neslobode, o jednote a rozdelení, o demokracii a totalite, o drsnej realite a večných túžbach po slobodnom živote.

Vizsolyská Biblia a vzácne tlače 16. storočia

utorok: 9:00 – 12:00, streda: 13:00 – 16:00,
Pri Miklušovej väznici 1
Návšteva expozície je vhodná pre školy, menšie organizované turistické skupiny a jednotlivcov. Maximálny počet návštevníkov v rámci jedného vstupu: 15 osôb. Posledný vstup do expozície: 30 minút pred koncom otváracích hodín.

Bývalá krajská väznica ŠtB

Múzeum obetí komunizmu pripravilo v spolupráci so Štátnou vedeckou knižnicou v Košiciach v priestoroch na Pribinovej 1 výstavu s názvom – “Bývalá krajská väznica ŠtB”. Výstava je prístupná vo štvrtok (8:00, 9:00, 10:00, 12:00) na základe objednávky. Záujemcovia o výstavu sa môžu nahlasovať v Múzeu obetí komunizmu na e-mailovej adrese: office@mok.sk, alebo na telefónnom čísle: 0948062054.

Prebiehajúci kurz (registrácia skončená)

Kurz tvorby digitálnych hier GameCraft

každý pondelok
Americké centrum Košice, Hlavná 10
Bezplatný kurz pre deti a študentov v spolupráci s Hemisféra.