Preskočiť na obsah
Ilustračný obrázok: koláž fotografie kníh a fotografie študentov

Ponuka pre školy: školský rok 2023/2024

Štátna vedecká knižnica v Košiciach ponúka pre žiakov a žiačky základných a stredných škôl rôzne vzdelávacie podujatia zamerané na informačnú a digitálnu gramotnosť, angličtinu, technológie, či históriu a staré tlače. Vyberte si z uvedenej ponuky podujatí a dohodnite si s nami individuálny termín návštevy. Všetky podujatia sú bezplatné. Po dohode vieme pripraviť program pozostávajúci aj z viacerých podujatí v ponuke.

Výstava

What the Future Wants (Kam smeruje budúcnosť) je interaktívna výstava zameraná na mladých ľudí, ktorá predstavuje rôzne pohľady na technológie. Od osobných cez politické až po planetárne. Ako technológie ovplyvňujú našu pozornosť, naše dáta, naše práva, naše spoločnosti a naše životné prostredie? Výstava je príležitosťou pre mladých ľudí zastaviť sa a zamyslieť sa nad tým, čo to znamená vyrastať v digitálnom svete, klásť kritické otázky týkajúce sa technológií, identifikovať, čo chcú zachovať a čo chcú zmeniť vo svojej digitálnej budúcnosti.

Na výstavu je naviazaný program aktivít troch tematických workshopov, ideálne pre vekovú kategóriu 13 – 19r.

  • Život v digitálnom svete (60 min.)
  • Záludný dizajn tvojho mobilu (60 – 80 min.)
  • Čo prinesie budúcnosť? (60 – 80 min.)

V prípade záujmu o konkrétny workshop kontaktujte koordinátorku: Zuzana Eliotová, zuzana.eliotova@svkk.sk, +421918245896.

Informačná príprava (Hlavná 10)

Ako sa vyhľadávajú knihy v našom katalógu? Aké služby ponúka knižnica? Na exkurzii sa oboznámime s históriou knižnice, jej súčasným fungovaním a fondom. Exkurzia je vhodná pre žiakov a žiačky stredných škôl, prípadne pre druhý stupeň základných škôl. V prípade veľkých tried (viac ako 20 osôb), budú návštevníci rozdelení do 2 skupín. Trvanie programu je 30 min. Uprednostňujeme návštevu knižnice v ranných hodinách.

Kontakt: konzultanti@svkk.sk, +421556222780 alebo +421918245888.

Exkurzia v Nemeckej knižnici Goetheho inštitútu (Hlavná 10)

V Nemeckej knižnici ponúkame exkurzie pre žiakov a študentov nemeckého jazyka základných a stredných škôl. Čaká na Vás krátke predstavenie práce Nemeckej knižnice a zážitková hodina, počas ktorej si pozrieme krátky film a zahráme jazykové hry. Obsah programu prispôsobime jazykovej úrovni mladých nemčinárov a Vašim predstavám. Kapacita miestnosti je maximálne do 15 študentov.

V prípade záujmu kontaktujte konzultantku Nemeckej knižnice GI: Veronika Bočkayová, nemecka@svkk.sk.

Exkurzia v Americkom centre (Hlavná 10)

V Americkom centre máme pre vás pripravených niekoľko aktivít. Ak ste u nás prvý krát, radi vám predstavíme naše materiály a vybavenie. Vyskúšajte si kvíz v angličtine, tematickú hodinu s našou dobrovoľníčkou alebo technologické aktivity s využitím 3D tlačiarne či ozobotov. Obsah aj časové trvanie aktivít vieme prispôsobiť veku aj veľkosti skupiny. Niektoré aktivity môžu prebiehať v angličtine, niektoré v slovenčine, podľa dohody. Minimálne trvanie programu je 45 min. a kapacita miestnosti je 20 – 25 osôb.

V prípade otázok a pre dohodnutie termínu kontaktujte koordinátorku: Martina Jesenská, americke@svkk.sk, +421918245864.

Vzácne knihy na dosah (Pri Miklušovej väznici č. 1)

V študovni historických fondov a regionálnej literatúry ponúkame odborný výklad spojený s prezentáciu dokumentov z historického fondu. Ide o zaujímavé tituly, ktoré sú krásne nielen svojím obsahom ale aj väzbou a ilustráciami. Po vzájomnej dohode vieme pripraviť ukážky historických dokumentov na vami zvolenú tému (historické obdobie, významné osobnosti našich dejín, literáti).

Vizsolyská Biblia a staré tlače 16. storočia (Pri Miklušovej väznici č. 1)

Komentovaná prehliadka expozície Vizsolyská Biblia a staré tlače 16. storočia v Košiciach približuje okolnosti vzniku prvého prekladu Biblie do maďarčiny. Súčasťou je aj možnosť vidieť originál diela z roku 1590 spolu s ďalšími dokumentmi, či prelistovať si elektronickú verziu Biblie. Prostredníctvom výstavných panelov sú prezentované historické súvislosti a osobnosti, ktoré stáli pri vzniku tejto vzácnej tlače. Priblížime si tiež objavenie kníhtlače a náročný proces tlačenia kníh v minulosti.

Exkurzia v študovni aj komentovaná prehliadka sú vhodné pre všetky vekové kategórie, v prípade celej triedy (viac ako 15 osôb), budú návštevníci rozdelení do 2 skupín. Dĺžka oboch programov je spolu 60 min.

Kontakt: historickefondy@svkk.sk, +421556222236 alebo +421918245902.