Suchý február
Zapojte sa do populárnej iniciatívy, ktorá vyzýva ľudí, aby sa počas najkratšieho mesiaca v roku zdržiavali alkoholu. Dôvodov prečo podstúpiť túto mesačnú abstinenciu je hneď niekoľko a všetky majú blahodarné účinky pre celkové fungovanie organizmu, či už ide o kvalitnejší spánok, zlepšenie kondície a výkonnosti a v neposlednom rade aj o nejaké tie finančné úspory, ktoré môžeme využiť efektívnejšie pre osobnú pohodu. Podľa štatistiky každý Slovák v roku 2022 vypil cez 85 litrov alkoholických nápojov. Zatiaľ čo množstvo piva z roka na rok klesá, stúpa spotreba liehovín. Z lekárskeho hľadiska sú najnebezpečnejšie vysokokoncetrované alkoholické nápoje, čo sa dramaticky odzrkadľuje na počte ochorení pečene.
Alkohol je najprístupnejšia a najrozšírenejšia návyková látka na svete. V rebríčku škodlivosti návykových látok vrátane liekov na predpis, skončil alkohol na štvrtom mieste po cracku, metamfetamíne a heroíne. V štúdii sa prihliadalo nie len na to, ako látka škodí používateľom, ale aj ako ubližuje okoliu. Viac ako pätina z celkového počtu odsúdených na Slovensku v roku 2022 spáchala trestný čin pod vplyvom alkoholu. Čo sa týka šoférovania pod vplyvom, polícia v roku 2023 evidovala na slovenských cestách skoro 12 500 vodičov u ktorých zaznamenali požitie alkoholu.
Štyri typy ľudí, ktorí konzumujú alkohol
- Komfortný typ – pozná mieru, alkohol nevyhľadáva, je pre neho súčasťou osláv a špeciálnych akcií, kde pijú všetci prítomní.
- Dobrodružný typ – pre neho je pitie alkoholu vzrušujúca činnosť, často je búrlivý a extrovertný, pod vplyvom môže vyvolávať bitky.
- Vystresovaný typ – uchyľuje sa k pitiu alkoholu, aby zmiernil stres z práce alebo osobného života, alkohol ho upokojuje, jeho konzumácia je často pravidelná.
- Závislý typ – má nezdravý a nekontrolovateľný vzťah k alkoholu, konzumuje ho v nadmerných množstvách.
Zdravotné riziká pitia alkoholu
Nadmerná konzumácia alkoholu vedie k zdravotným rizikám, sociálnym a psychologickým problémom a bezpečnostným rizikám. Medzi zdravotné riziká patria:
- Poškodenie pečene (cirhóza, tuková pečeň)
- Srdcové problémy (vznik vysokého krvného tlaku, srdcových chorôb a mŕtvice)
- Riziko vzniku rakoviny (7 druhov rakoviny vrátane rakoviny hrubého čreva, prsníka a pečene)
- Neurologické problémy (Alkohol môže poškodiť mozog a spôsobiť problémy s pamäťou, koordináciou a iné neurologické problémy)
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie neexistuje bezpečný stupeň konzumácie alkoholu. Jedno z desiatich úmrtí v európskom regióne je spôsobené konzumáciou alkoholu.
Lucia Kačmárová