Preskočiť na obsah

Interaktívna výstava Kam smeruje budúcnosť

Výstava je opäť prístupná od 1. 2. 2024 pre organizované školské skupiny, ideálne pre posledné ročníky základných škôl a stredné školy.

What the Future Wants (Kam smeruje budúcnosť) je interaktívna výstava zameraná na mladých ľudí, ktorá predstavuje rôzne pohľady na technológie. Od osobných cez politické až po planetárne.

Ako technológie ovplyvňujú našu pozornosť, naše dáta, naše práva, naše spoločnosti a naše životné prostredie? Výstava je príležitosťou pre mladých ľudí zastaviť sa a zamyslieť sa nad tým, čo to znamená vyrastať v digitálnom svete, klásť kritické otázky týkajúce sa technológií, identifikovať, čo chcú zachovať a čo chcú zmeniť vo svojej digitálnej budúcnosti. Na výstavu je naviazaný program aktivít troch tematických workshopov pre skupiny do 20 žiakov, študentov.

Kontaktná osoba: Zuzana Eliotová, zuzana.eliotova@svkk.sk, +421918245896. Výstava aj workshopy prebiehajú primárne v slovenskom jazyku. O výklad alebo workshopy v angličtine je potrebné vopred požiadať.

Život v digitálnom svete (cca 60 min.)

Na workshope budeme skúmať kľúčové otázky, ktoré sú základom digitálnych skúseností mladých ľudí. Pripadá ti tvoj telefón užitočný? Aké je to vyrastať v digitálnom svete? Ako ťa to ovplyvňuje? Jednotlivé aktivity sú spojené s témami ako ochrana súkromia v digitálnom svete, zdravý vzťah k technológiám a pod.

Záludný dizajn tvojho mobilu (60 – 80 min.)

Zdá sa ti, že sa tvoj mobil neustále dožaduje pozornosti – každým zavibrovaním, každým lajkom a nekonečným skrolovaním? Čo robí aplikáciu návykovou? Na workshope sa zoznámime s dizajnovými prvkami mobilu, ktoré pútajú našu pozornosť. Odhalíme klamlivé dizajnové vzorce, ktoré sú na webe alebo v aplikáciách využívané na manipuláciu ľudí a zamyslíme sa nad tým, ako sa voči nim brániť.

Čo prinesie budúcnosť? (60 – 80 min.)

Workshop je zameraný na premýšľanie o digitálnej budúcnosti. Ako vidia mladí ľudia smerovanie technológií? Akú rolu budú zohrávať vo svete o desiatky rokov neskôr? Pozrieme sa na príklady predstáv o budúcnosti z minulosti a pokúsime sa identifikovať výzvy a príležitosti digitálneho prostredia budúcich generácií.