Preskočiť na obsah

Vyhľadávače

DuckDuckGo
DuckDuckGo je alteranatívny webový vyhľadávač, ktorý na rozdiel od najpopulárnejšieho vyhľadávača od spoločnosti Google nezbiera užívateľské údaje o používaní (história vyhľadávania, prezeraný obsah, kliknutia na stránky...). Zobrazovaný obsah je tak pre všetkých rovnaký a reklama nie je cielená na konkrétneho užívateľa.
dostupnosť: voľná

Google Dataset Search
Google Dataset Search je vyhľadávací nástroj od spoločnosti Google, ktorý umožňuje vyhľadávanie verejne dostupných dát naprieč úložiskami na webe. Vďaka tomuto nástroju je možné prehľadávať viacero dátových zdrojov z jedného miesta. Nachádzajú sa tu datasety aj zo Slovenska.
dostupnosť: voľná

Openverse
Nástroj na vyhľadávanie audia a obrázkov s verejnými otvorenými licenciami Creative Commons. Hlavnou myšlienkou licencií CC je poskytnúť možnosť slobodného sťahovania, zdieľania a upravovania súborov na internete bez porušenia autorských práv.
dostupnosť: voľná

Semantic Scholar
Semantic Scholar je bezplatný nástroj na vyhľadávanie vedeckých zdrojov. Indexuje viac ako 200 miliónov akademických prác pochádzajúcich z partnerských vydavateľstiev a overených webových stránok.
dostupnosť: voľná

WolframAlpha
Dokáže riešiť matematické príklady, vrátane výpočtov s maticami, vetormi, integrálmi a deriváciami, či vykresliť grafy funkcie a prevádzať základné analýzy dát.Pri vyhľadávaní nám WolframAlpha na rozdiel od Googlu nevyhodí súpis relevantných výsledkov, ale ponúka štruktúrovaný výpis informácií súvisiacich s témou vyhľadávania. Tento nástroj pracuje s prirodzeným jazykom, to znamená, že príkaz na vyhľadávanie môžeme zadávať aj v celej vete (dostupné v angličtine a japončine).Okrem využitia na výpočty a vyhľadávanie plní aj funkciu edukačného nástroja, keďže pri odpovediach na otázky a pri výsledkoch príkladov zobrazuje aj postup riešenia.
dostupnosť: voľná