Preskočiť na obsah

Romantické úteky za šťastím v znamení hygge

Anglická spisovateľka Julia Caplinová je závislá na cestovaní, skvelom jedle a hygge. Kto čítal hociktorú z kníh zo série Romantické úteky to môže dosvedčiť. Jej hrdinky chcú na novom mieste začať odznova, nechávajú za sebou sklamanie, neúspech či komandujúcu rodinu (ako v prípade Niny z Cukrárne v Paríži). Sú bezprostredné, dokážu sa rýchlo spriateliť a svojím zápalom pre prácu inšpirujú ostatných.

Hygge – dánske umenia šťastia autorka predstavila už v prvej knihe zo série romantických útekov. Kaviareň v Kodani dokazuje, že hygge je o príjemných zážitkoch a uvoľnenosti. Autorka dáva do protikladu workoholizmus a túžbu za každú cenu uspieť s úprimnou spokojnosťou, ktorá môže vychádzať aj zo zdanlivo „menej cenenej“ práce.

Pri čítaní titulov od Julie Caplinovej sa nemusíte obávať spleti intríg. Aj keď sa objaví nepríjemná situácia, či menej prajná osoba, autorka sa nesnaží v tomto duchu zbytočne dramatizovať. Rôznorodé postavy, rozdielneho veku či národnosti si k sebe hľadajú cestu a vzájomne si pomáhajú. Budovanie priateľstiev sa deje pri šálke horúcej čokolády, či nadýchaných koláčikoch.

Čitateľov možno poteší, že štruktúra jednotlivých príbehov nie je úplne totožná. To platí aj pre erotiku, kto čaká na opis fyzického zbližovania sa, sa nie vždy dočká. Keďže každá z jej hlavných postáv je iná, pristupujú k vzťahom odlišne, kým jedny si budujú vzťah veľmi pomaly a nenápadne, pragmatická Hannah (úplný antiromantik, hrdinka knihy Domček v Írsku) si hneď na prvých stranách užije noc s neznámym mužom.

Nech už sú motívy, vďaka ktorým sa ku knihám Julie Caplinovej dostanete, hocijaké, čaká vás príjemný turistický sprievodca zaujímavými miestami, ktoré by ste pri návšteve konkrétnych miest určite mali navštíviť. A keďže dobré jedlo je neoddeliteľnou súčasťou šťastného života, autorka vám prichystá ochutnávku miestnych špecialít, ktoré sú vždy pripravované s láskou. Pri čítaní nepochybne zakúsite chuť vycestovať a prežiť na vlastnej koži malé dobrodružstvo. Malé preto, lebo hygge je o jednoduchých veciach, ktoré môžu každý deň vyčarovať úsmev na tvári.

Vo vydavateľstve GRADA vyšli už tieto tituly: Kaviareň v Kodani (2020), Pekáreň v Brooklyne (2021), Cukráreň v Paríži (2021), Hotelík na Islande (2022), Pláž v Chorvátsku (2022) a Čajovňa v Tokiu (2022) v slovenskom jazyku. V češtine si môžete prečítať Chata ve Švýcarsku (2021) a Domek v Irsku (2022).
V našom fonde sa nachádza titul Hotelík na Islande (2022).

Lucia Kačmárová