Preskočiť na obsah
Opium a absint

Ópium a absint

V našej Knižnej súťaži (28.2.2022 – 5.3.2022) hráte o tri zaujímavé tituly od vydavateľstva Grada Slovakia. Chceli by sme vám bližšie predstaviť jednu z nich. Historická detektívka Ópium a absint, odohrávajúca sa na úplnom sklonku 19. storočia v New Yorku, je výnimočná pre svoju autentickosť. Spisovateľka a lekárka Lydia Kangová v nej podáva reálny obraz rozvíjajúcej sa závislosti od opiátov ale i spoločenského postavenia žien a dopadu beletrie a tlače na verejnosť. V našich končinách je Lydia Kang známa ako spoluautorka knihy Šarlatáni, stručné dejiny najžalostnejších liečiteľských praktík (Quackery, A Brief History of the Worst Ways to Cure Everything).

Ústrednou postavou príbehu Ópium a absint je Tillie Pembrokeová, druhorodená dcéra z váženej rodiny. Na rozdiel od sestry Lucy, ktorá bola ukážkovou dámou z vyššej spoločnosti, je Tillie nevýraznou osobou, skrývajúcou vášeň pre vzdelanie. Je prehliadaná do momentu, kým sa nenájde telo jej zavraždenej sestry. Navyše má Tillie zlomenú kľúčnu kosť po páde z koňa, bolesť a prázdnotu po strate Lucy tíši predpísanými ópiovými kvapkami. V období, keď v Amerike vychádza hororová kniha Brama Stokera Dracula, niekto vraždí ľudí zvláštnym spôsobom. Tak ako Lucy, aj ďalšie obete sa našli bez krvi s dvomi vpichmi na krku.

Tillie Pembrokeová sa ocitá v ťaživej situácii, po smrti sestry sa ešte viac cíti ako zamknutá v zlatej klietke. Jej život riadi stará mama a keď sa pokúša oponovať, dostáva morfiové injekcie, pretože jej vzdor musí byť jednoznačne hystéria, nebezpečná ženská choroba. Jej závislosť sa prehlbuje, ale aj napriek tomu dokáže viesť dvojitý život s cieľom odhaliť vraha Lucy. Tillie je obrazom dobovej ženy, podriadenej konvenciám a rodine, ktorá v rámci svojich možností bojuje o vlastný život. Počas svojich tajných nočných vychádzok sa stretáva s predavačom novín Ianom, ktorý sa chce presadiť ako žurnalista. Vďaka jeho podpore sa Tillie realizuje a pracuje na vlastnom článku, získava informácie, ktoré by pomohli odhaliť sériového vraha.

Napriek tomu, že má Tillie veľmi obmedzené možnosti pri svojom vyšetrovaní, príbeh vyrozprávaný z jej pohľadu vás zaujme. Jej tvrdohlavosť a nie vždy domyslený plán, pri ktorom riskuje aj vlastný život, sú svojím spôsobom sympatické. Román dokážete prečítať na jedno posedenie.

Do súťaže sa môžete zapojiť na tomto linku.

Lucia Kačmárová

Opium a absint, historická detektivka plná intrik
Lydia Kangová
originálny názov: Opium and Absinthe: A Novel
vydavateľstvo:Cosmopolis - Grada
rok vydania: 2020
ISBN: 978-80-271-1301-9