Preskočiť na obsah
Neznáme farby osobností – Elvis Presley (súťaž o vstupenky)

Neznáme farby osobností – Elvis Presley (súťaž o vstupenky)

Jeho originalita spustila hudobnú revolúciu a zrodila rokenrol. On sám sa stal hudobnou ikonou a „Kráľom“. Elvisovi Presleymu sa podarilo v tvorbe nájsť prienik medzi černošskou a beloškou kultúrou, mixoval prvky blues a country. Čo mnohí netušia, je jeho multikultúrny pôvod, etnický aj náboženský, ktorý zahŕňa aj európskych kočovných Rómov či pôvodných obyvateľov Ameriky. Elvis sa stal mýtom, doteraz mnohí ľudia odmietajú akceptovať jeho predčasné úmrtie v 42 rokoch.

Minulý rok vydala Štátna vedecká knižnica v Prešove rovnomenný katalóg k výstave Neznáme farby osobností rómskeho výtvarníka Jozefa Feča. Publikácia obsahujúca 23 portrétov inšpiratívnych ľudí, ktorých spájajú rómske korene, začína práve Elvisom Presleym. Katalóg diel si viete pozrieť aj v elekronickej podobe.

My by sme chceli nadviazať na myšlienku vyzdvihnutia významných hodnôt, ktoré Rómovia v kultúrnom živote tvoria, a počas leta vám budeme prinášať rôzne príbehy slávnych aj menej známych Rómov.

Pri príležitosti uvedenia biografického filmu Elvis režiséra Baza Luhrmanna, sme pre vás s kinom Úsmev pripravili súťaž o vstupenky na filmové predstavenie, ktoré sa uskutoční 28.6 v utorok o 21:00 v Amfiteátri. Súťaž prebieha na našom Facebook profile.