
Cestovateľský kvíz – správne odpovede
Prinášame vám správne odpovede nášho Cestovateľského kvízu, ku každej odpovedi sme pripravili zaujímavú informáciu, ktorú ste možno nepoznali.
1. Z ktorej krajiny pochádza autor aj samotná Socha slobody, ktorá je dominantným symbolom New Yorku? (pomôcka: ideou diela bolo pripomenutie priateľstva medzi krajinami a pomoci, ktorá bola Američanom poskytnutá v boji za nezávislosť)
- Taliansko
- Anglicko
- Francúzsko
- Rusko
V americkej vojne o nezávislosť (1775 – 1783) zohralo kľúčovú úlohu Francúzsko, ktoré zásobovalo amerických vlastencov nielen financiami a muníciou, ale poslalo do vojny aj svoje loďstvo a vojakov, ktorí pomohli Američanom poraziť Angličanov a ukončiť vojnu pri Yorktowne. Socha slobody vznikla o sto rokov neskôr. Jej autorom je francúzsky sochár Frédéric Auguste Bartholdi, ktorý na projekte s myšlienkou priateľstva Francúzska a Ameriky začal pracovať v roku 1876. Pomoc pri návrhu vnútornej konštrukcii podal Gustav Eiffel. Po privezení do Ameriky sa časti sochy zmontovali, formálne sa ceremónia odovzdania uskutočnila 28.10.1886. S podstavcom má Socha slobody 93 metrov a je nielen symbolom New Yorku, ale aj samotnej Ameriky.
2. Počas Dňa mŕtvych v Mexiku (El día de los muertos) nesmie pri výzdobe chýbať ktorý kvet?
- petúnia
- nechtík
- orchidea
- margarétka
Deň mŕtvych je oslavou, ktorá sa stala národným symbolom a od roku 2008 je aj na zozname nehmotného dedičstva UNESCO. Na rozdiel od našich Dušičiek je spomienka na zosnulých v Latinskej Amerike veselá a pestrá. K najobľúbenejšiemu sviatku v Mexiku patria ofrendy, domáce oltáriky s podobizňami zosnulých, sladkým pečivom pan de muerto, sviečkami a upomienkovými predmetmi. Cintoríny sú posiate kvetmi nechtíka a sviečkami. Rodiny sa tu schádzajú a priamo na cintoríne hodujú, spomínajú na zosnulých rodinných príslušníkov v historkách, ktoré si vymieňajú.
3. Odkiaľ pochádza káva? (pomôcka: prednedávnom sme o káve písali v rámci knižného tipu na našej stránke)
- Turecko
- Kolumbia
- Arménsko
- Etiópia
Objavenie účinkov kávy sa datuje okolo roku 850 n.l. v Etiópii. Legenda hovorí o chlapcovi, pastierovi menom Kaldi a jeho tancujúcich kozách. Keď Kaldi videl, čo bobule spôsobili jeho kozám, ochutnal ich aj on. Účinok bol rovnaký a Kaldi sa k svojim kozám pridal. Keď dotancoval, vzal niekoľko bobúľ do miestneho kláštora. Tam pohoršený opát hodil kávu („diablovo dielo“) do ohňa. Lahodná vôňa však prilákala ostatných mníchov.
4. Ktoré miesto by ste museli navštíviť, ak by ste chceli vidieť originál výjavu Stvorenie Adama od Michelangela?
- Sixtínsku kaplnku vo Vatikáne
- Louvre v Paríži Múzeum
- Prado v Madride
- Národnú galériu v Londýne
Súčasťou Vatikánskych múzeí, ktoré predstavujú rozsiahly komplex výstavných sál s umeleckými dielami, je aj Sixtínska kaplnka. Pôvodne slúžila ako súkromná kaplnka Sixtovi IV. Vtedajší strop predstavoval nočnú oblohu s hviezdami. Na prepracovanú výzdobu kaplnky povolal známeho sochára pápež Július II.. Michelangelovi sa do projektu veľmi nechcelo, bol predovšetkým sochár, no bohatá odmena ho presvedčila. Nahé telá vyvolali vlnu pohoršenia, majstrovské dielo škandál nakoniec ustalo. Množstvo vedcov dodnes polemizuje nad zobrazenými výjavmi. Asi najzaujímavejšia je teória s vyobrazením mozgu v Stvorení Adama. Neurochirurgovia sa prikláňajú k tomu, že Boh predstavuje veľký mozog. Sixtínska kaplnka ako posvätné miesto stále zohráva dôležitú úlohu. Zhromažďuje sa tu konkláve pri voľbe pápeža.
5. Ktorá je najdlhšia nepretržitá vlaková trasa na svete?
- Transsibírska magistrála
- California Zephyr
- Glacier Express
- Bernina Express
Najdlhšia nepretržitá železničná trať sveta je hlavnou dopravnou tepnou Ruska a je to Transsibírska magistrála. Meria celých 9 289 km a vinie sa z Moskvy do Vladivostoku, územím Európy prechádza v dĺžke 1 777 km a v Ázii je to 7 512 km magistrály.
6. Veterné mlyny, drevené topánky, syry a tulipány. Pre ktorú krajinu sú typické?
- Holandsko
- Švédsko
- Nemecko
- Portugalsko
Holandsko je najväčším vývozcom rezaných kvetov na svete, medzi ikonické patria tulipány, ktorých pestovanie tu má silnú tradíciu. Tulipánová horúčka v 17. storočí v Holandsku sa považuje za prvú špekulatívnu investičnú bublinu na svete. Spočiatku tulipány, ktoré pravdepodobne pochádzajú z Číny, nevzbudzovali v Holanďanoch veľký záujem, no potom, čo sa začali krížiť a vznikali nové farebné kombinácie a objavili sa žíhané druhy, záujem o ne prudko stúpol a pestovatelia nestačili uspokojovať dopyt. Najvyššia cena za jednu cibuľku tulipánov sa vyšplhala na 5 200 guldenov, na porovnanie meštiansky dom v Amsterdame stál v tom čase približne 10 000 guldenov. Po tom, čo táto bublina praskla, skončilo veľa zberateľov na mizine.
K ďalším symbolom Holandska patria veterné mlyny, ktorých sa v krajine nachádza asi tisíc, nepochybne syry a tiež holandské dreváky. 19 mlynov v Kinderdijk (neďaleko Rotterdamu) z 18. storočia je zaradených do Svetového dedičstva UNESCO. Najpopulárnejšie syry pochádzajúce z Holandska sú Gouda a Eidam. Nezničiteľné dreváky starí Holanďania nosili do poľa aj na slávnosti. Dnes s nimi odchádzajú domov mnohí turisti.
7. Dva zvieracie symboly Austrálie, nosiči štítu v štátnom znaku sú ....
- kengura červená a kazuár veľkoprilbý
- emu hnedý a kengura červená
- tasmánsky diabol a koala medvedíkovitá
- koala medvedíkovitá a kengura červená
Kengura červená, kazuár veľkoprilbý, emu hnedý, koala medvedíkovitá a diabol tasmánsky sú najznámejšie zvieratá Austrálie, no štítonosičmi sú len dve z nich a to kengura a emu. Kengura červená je najväčší žijúci vačkovec. Vyskytuje sa v savanách s lesíkmi v takmer celej Austrálii. Populácia nie je stabilná, množstvo prírastkov je závislé od výdatnosti obdobia dažďa. Emu hnedý je tretí najväčší vták na svete, i keď nemôže lietať, je to veľmi rýchly bežec. V Austrálii je považovaný za škodcu, nakoľko poľnohospodárom spása úrodu.
8. Najstarší zachovaný most cez rieku Vltava v Prahe je známou turistickou atrakciou, kde vystavujú a predávajú svoje výrobky miestni umelci a remeselníci. Nachádzajú sa tu barokové sochy a súsošia. Spája Staré mesto a Malú stranu. Ako sa tento most nazýva? (pomôcka: zo štyroch možností jedna označuje aktuálny názov, ktorý sa zaužíval v 19st., dve ďalšie možnosti označujú jeho staršie pomenovania)
- Starý most
- Pražský most
- Karlov most
- Kamenný most
Najnavštevovanejším a najstarším mostom V Prahe je Karlov most. Na jeho mieste v 12. storočí stál drevený most, ktorého strhla povodeň. Kráľ Vladislav II. dal namiesto neho vybudovať kamenný post, ktorý niesol meno po jeho manželke Judite. Ale aj tento most zničila povodeň o dvesto rokov neskôr. V roku 1357 položil základný kameň nového mosta panovník Karol IV. Jeho návštevníci nájdu medzi sochami aj svätca Jána Nepomúckeho, ktorý bol v roku 1393 po mučení zašitý do vreca a zhodený z mosta do Vltavy. Po Karlovi IV nesie most názov od roku 1870, predtým sa volal Kamenný a Pražský most.
9. Z ktorej krajiny pochádza rozprávka o Statočnom cínovom vojačikovi a Lego stavebnica?
- Belgicko
- Holandsko
- Dánsko
- Švajčiarsko
Spoločnosť Lego Group založil v roku 1932 v dánskom meste Billunde Ole Kirk Christiansen , tento rok oslavuje 90 rokov svojho vzniku. Názov spoločnosti je skratkou dvoch dánskych slov „leg godt“ „hrať sa dobre“. Kým začali vyrábať plastové stavebnice, predávali drevené hračky. Dnes je lego kocka symbolom kreatívnej slobody, hry nie len pre deti, ale i dospelých, ktorí neváhajú míňať stovky eur za zberateľské sady.
Rozprávka Statočný cínový vojačik spolu s Malou marskou pannou a Snehovou kráľovnou patria medzi najznámejšie diela dánskeho prozaika, dramatika a básnika, Hansa Christiana Andersena.
10. V Thajsku, Kambodži či vo Vietname narazíte na zaujímavé trhy, ktoré sú veľkou turistickou atrakciou. Predavači ponúkajú svoj tovar priamo z drevených lodí plaviacich sa po kanáloch. Okrem vypestovaných plodín tu nájdete aj suveníry. Ako sa tieto trhy nazývajú? (pomôcka: najznámejším z nich je Damnoen Saduak).
- vodné trhy
- plávajúce trhy
- korytnačie trhy
- pohyblivé trhy
Dnes sú plávajúce trhy vyhľadávaným turistickým miestom, no v minulosti zohrávali dôležitú úlohu. Z historického hľadiska boli územia hraničiace s riekami osídľované ako prvé. Lode zabezpečovali obchod medzi jednotlivými komunitami. Najslávnejší plávajúci trh je Damnoen Saduakm, nachádza sa 100 km od Bangkoku.
11. Z ktorej krajiny pochádza polievka boršč, ktorej jednou z hlavných ingrediencií je červená repa?
- Ukrajina
- Kazachstan
- Mongolsko
- Bulharsko
Tradičné jedlo východných Slovanov pochádza z Ukrajiny a je ukrajinským národným pokrmom. Polievka sa zaplietla aj do hybridnej vojny, kedy sa jej pôvod pokúsilo Rusko privlastniť. Jej názov je odvodený od rastliny bolševníka obyčajného (borščového), ktorého lístky sa kedysi dávali do polievky. Základ polievky tvorí vývar z hovädzieho mäsa, kostí a osmaženej zeleniny. Charakteristickú červenú farbu polievke dodáva červená repa.
12. Ktorý je najstarší národný park na svete? (pomôcka: nachádza sa v Amerike)
- Rocky Mountain
- Yellowstonský národný park
- Národný park Vatnajökull
- Peak District
1. Marca 1872 bol vyhlásený prvý národný park na svete, ktorý sa nachádza v štátoch Wyoming, Montana a Idaho. Yellowstonský národný park je domovom bizónov, grizly medveďov, losov a vlkov a je preslávený svojimi gejzírmi. Celková rozloha Yellowstonského národného parku je 8 980 km².
13. V ktorých slovenských kúpeľoch absolvovala liečebný pobyt cisárovná Alžbeta? Na jej počesť bol hotel Deák, v ktorom bola ubytovaná, premenovaný na Alžbeta. Pred ktorým môžete nájsť sochu cisárovnej. Jej meno nesie aj jeden z minerálnych prameňov.
- Lúčky
- Smrdáky
- Bardejovské kúpele
- Vyšné Ružbachy
Liečivý prameň Alžbeta nájdete v Bardejovských kúpeľoch, kde pitné kúry patria k základným liečebným procedúram. Liečivých prameňov je tu celkovo osem. V hoteli, ktorý sa na počesť návštevy cisárovnej premenoval z Deáka na Alžbeta, sa nachádza muzeálny apartmán s portrétmi cisára a cisárovnej, ktorý je prístupný pre návštevníkov. Cisárovná Alžbeta strávila v Bardejovských kúpeľoch tri týždne (1.7-22.7.1895), v tom čase patrili k vychyteným zariadeniam v rámci celej monarchie. Hotel Deák bol moderne a luxusne zariadený, bol vybavený vodovodom a elektrinou. Kvôli cisárovnej bol vybudovaný samostatný vchod, so svojim služobníctvom obývala ľavé krídlo na prvom poschodí. Počas pobytu mala cisárovná 58 rokov, jej zdravotný stav zhoršoval žiaľ zo samovraždy syna Rudolfa, z ktorého sa nevedela aj po niekoľkých rokoch spamätať. V roku 1903 pribudla v parku pred hotelom socha v životnej veľkosti od maďarského sochára Júliusa Donátha, ktorá zobrazuje cisárovnú v jej najlepších rokoch.
14. Najznámejšími živočíchmi Madagaskaru sú lemury. No až 85% živočíchov a rastlín sú endemitmi, nachádzajú sa iba na tomto ostrove. Medzi ne patrí aj najväčší madagaskarský predátor podobný mačke, tak ako lemury aj jeho preslávil animovaný film Madagaskar. Ako sa tento mäsožravý cicavec nazýva?
- Vombat meďveďovitý
- Maki trpasličí
- Mangusta pásavá
- Fosa dlhochvostá
Najväčším madagaskarským predátorom je fosa dlhochvostá, ktorá je aktívna tak počas dňa ako v noci. 50% jej jedálnička tvoria lemury. Fosa je skvelý lezec, v korunách stromov trávi veľkú časť svojho života. Kvôli odlesňovaniu prišla o značnú časť svojho prirodzeného prostredia aj jej populácia klesá, radí sa medzi ohrozené druhy.
Vombat medveďovitý je bylinožravý cicavec z čeľade vačkovcov, žijúci v lesoch mierneho pásma v Austrálii a Tasmánii. Jeho najväčšou zvláštnosťou je asi to, že je jediným zvieraťom na svete, ktoré produkuje výkaly v tvare kocky.
Maki je síce obyvateľ Madagaskaru ale rozhodne to nie je predátor. So svojimi 100g váhy sa nachádza v jedálničku fosy. Patrí medzi najmenších primátov. Maki je aktívny v noci, živý sa plodmi, listami a hmyzom.
Mangusta pásavá žije vo východnej a strednej Afrike. Je to menší druh mangusty živiaci sa hmyzom, plazmi a obojživelníkmi. Je to spoločenská šelma, ktorá žije v skupinách a nadväzuje symbiotické vzťahy. Pre väčšiu bezpečnosť sa mangusty často vyskytujú pri paviánoch a prasatách, ktorým odstraňujú parazity.
15. Grónske jedlo kiviak je jedno z najodpornejších pokrmov na svete. Miestni ho však považujú za slávnostné jedlo a konzumujú ho na Vianoce. Viete čo je to? (pomôcka?: podľa miestnych chuť tohto pokrmu pripomína chuť gorgonzoly)
- „tatarák“ z tulenieho mozgu
- nakrájané kusy veľrybej kože s tukom
- niekoľko mesiacov fermentované vtáky v koži tuleňa
- sobí žalúdok plnený lišajníkmi a bobuľami
V tradičnej grónskej kuchyni nájdete skutočne pokrmy ako muktuk – mrazené nakrájané kusy veľrybej kože s tukom, alebo sobí šalát, ktorý pozostáva zo žalúdkov naplnených lišajníkmi a bobuľami. No na vianočnú pochúťku, ktorá môže viesť k otrave botulotoxínom až smrti, si trúfne len málo turistov. Na prípravu kiviaka miestni potrebujú tuleňa, ktorý slúži ako konzerva a vtáky, najčastejšie sú to alky. Do prázdnej brušnej dutiny tuleňa sú zašité vtáky, ktoré v nej niekoľko mesiacov „dozrievajú“.
Lucia Kačmárová