Preskočiť na obsah

Augustové novinky vo fonde

Do nášho fondu v mesiaci august pribudlo viacero zaujímavých titulov. Pripravili sme pre vás výber niekoľkých z nich. Súčasťou tohto prehľadu je informácia od vydavateľa a tiež link, ktorý vás nasmeruje priamo na daný titul v našom online katalógu. Knihu, ktorá vás zaujme, si môžete hneď zarezervovať.

 

Imunita
Imunita: Cesta dovnútra záhadného systému, ktorý vás drží nažive

Zamysleli ste sa niekedy, čo je to vlastne imunitný systém? Hneď po ľudskom mozgu je druhým najzložitejším systémom v ľudskom tele a zároveň jedným z najstarších a najdôležitejších aspektov života na zemi. Bez imunity by sme do niekoľkých dní zomreli. Philipp Dettmer, tvorca najpopulárnejšieho vedeckého kanála na YouTube, nás vo svojej knihe Imunita pozýva na fascinujúce putovanie odolnosťou ľudského tela a jeho nespočetnými spôsobmi obrany. V našom tele neprestajne prebieha zúrivý boj, desiatky miliárd imunitných buniek sú pripravené popasovať sa s nepriateľom, čeliť invázii choroboplodných mikroorganizmov a vytvárať zložité obranné stratégie. Aj v tejto chvíli, kým čítate, váš imunitný systém pravdepodobne odhalil a zničil rakovinovú bunku, ktorá vám začala rásť v tele.

Každá kapitola sa zaoberá iným aspektom imunitného systému. Dočítate sa tu o obrane, ktorú telu poskytujú protilátky, ale aj zápaly, o hrozbách baktérií, alergií a rakoviny. Dettmer vysvetľuje, ako dokážu parazity prekĺznuť cez obranu, ako fungujú vírusy a čo sa deje v rane, keď sa porežete. Kniha Imunita je dôvtipný a nezvyčajne zábavný rýchlokurz o práci pravdepodobne najdôležitejšieho systému v ľudskom tele. Oživujú ju farebné grafiky a príťažlivé opisy. Dettmer tak premieňa jeden z najtajomnejších vedných odborov – imunológiu – na strhujúce dobrodružstvo v úžasnej cudzej krajine.

 • Autor: Dettmer Philipp
 • Vydavateľstvo: Tatran
 • Rok vydania: 2022

 

Čo sme robili v posteli
Čo sme robili v posteli: horizontálna história

V tejto pútavej knihe sa Brian Fagan a Nadia Durrani venujú nekonečne rozmanitej úlohe postele v dejinách ľudstva. Posteľ bola miestom, kde sa nielen spalo, ale aj umieralo, milovalo, rodilo, rozprávali sa príbehy a konali spoločenské aktivity. Kto robil čo, s kým, prečo a ako sa v závislosti od doby a miesta neuveriteľne líšilo.

Ľudovít XIV. vládol Francúzsku z postele. Winston Churchill riadil počas druhej svetovej Britániu z tej svojej. Pocestní si bežne líhali spať s úplne cudzími ľuďmi a v mnohých domácnostiach sa o postele delili celé rodiny. Postele boli drahocenné a často boli vystavované na obdiv – Tutanchamóna pochovali na zlatej posteli a bohatí Gréci odchádzali do podsvetia na honosných ležadlách. Posteľ sa na súkromné, skryté miesto zmenila až v modernej dobe a na jej bohatú spoločenskú históriu sa do veľkej miery zabudlo.

 • Autori: Brian Fagan a Nadia Durrani
 • Vydavateľstvo: Mamaš
 • Rok vydania: 2021

 

Klimatická zmena
Klimatická změna - příčiny, dopady a adaptace

Tato kniha je o fenoménu globální změna a jeho významu pro člověka z pohledu jak klimatického, tak i z pohledu společenského. Čtenáři pomáhá ujasnit si vymezení vlivu klimatických změn v rámci globální změny a přináší odborný pohled na historické klima v České republice, příčiny vzniku klimatických změn, současné projevy a důsledky klimatickým změn a v neposlední řadě také přináší možnosti řešení tohoto problému v budoucnosti, včetně scénářů vývoje. Důležitou součástí této knihy je také zamyšlení o stávající situaci spojené s důsledky klimatických změn z morálního a etického pohledu. Tato kniha přináší odpovědi na otázky, které si pokládají čtenáři a lidé, kterým není lhostejná budoucnost naší planety a kteří chtějí pomoci při řešení toho důležitého celospolečenského problému.

 • Autor: Michal V. Marek
 • Vydavateľstvo: Academia
 • Rok vydania: 2022

 

Doliny a ich najkrajšie miesta
Doliny a ich najkrajšie miesta

Kniha Doliny a ich najkrajšie miesta predstavuje 75 slovenských dolín bez poradia na stupnici krásy. Jej autor nepodsúva čitateľovi svoj rebríček krásy, kladie dolinu vedľa doliny spájajúc ich podľa spôsobu vzniku a geologickej stavby. Najpočetnejšiu skupinu tvoria doliny, na ktorých zanechali stopy dávne ľadovce. Ďalšiu sme pospájali z dolín, ktoré možno označiť ako prielomy, t. z., že naprieč pretínajú nejakú horskú prekážku. Ďalšia skupina je poskladaná z dolín, pre ktoré je spoločným menovateľom horská krajina a dĺžka dolín. Sú v nej turisticky atraktívne doliny viacerých karpatských pohorí. Ďalší súbor dolín spája to, že prekypujú skalnou výzdobou, sú bohaté na rôzne bizarné bralá, vo väčšine prípadoch vápencové. Sem by patrili aj doliny v ďalšej kapitole, ktoré sú takisto skalnaté, avšak ťažšie priechodné. Sú to napr. úzke tiesňavy Slovenského raja, ale aj iných pohorí, ktoré sa dajú preliezť len za pomoci rebríkov, reťazí a stúpačiek a často priamo s vodopádom za golierom.

 • Autor: Ján Lacika
 • Vydavateľstvo: DAJAMA
 • Rok vydania: 2022

 

„Neposlušné“ deti neexistujú
„Neposlušné“ deti neexistujú

Prelomový sprievodca pre rodičov detí do 5 rokov. V knihe Neposlušné deti neexistujú sa mama dvoch malých detí, novinárka a obhajkyňa duševného zdravia dieťaťa Kate Silvertonová podelila o svoj prelomový prístup k rodičovstvu detí mladších ako 5 rokov. Jej metóda pomáha zjednodušiť rodinný život a určite ho robí oveľa zábavnejším. Jedinečná stratégia a jednoduché techniky vám umožnia ľahko zvládnuť zložité každodenné výzvy a pomôžu vám užiť si to najsilnejšie puto s dieťaťom teraz aj v nasledujúcich rokoch.

 • Autorka: Kate Silverton
 • Vydavateľstvo: Tatran
 • Rok vydania: 2022

 

Pivo za císaře pána
Pivo za císaře pána

Říká se, že pivo je český národní nápoj. A žádné jiné řemeslo nesouviselo v minulosti tak významně s hospodářským a politickým vývojem českých zemí jako pivovarství. Ale jak se pivo dříve vařilo? Jaké dnes již zaniklé profese se s ním pojily? Kde se scházeli proslulé pivní společnosti? Kniha fotografa a majitele rodinné sbírky starých fotografií Pavla Scheuflera představuje pivní kulturu z pohledu fotografů časů monarchie, počínaje od sklizně chmele, přes proces výroby a zrání, až po pivní radovánky. Jednotlivé fotografie doprovází autor poutavými příběhy, které starým snímkům vdechují život..

 • Autor: Pavel Scheufler
 • Vydavateľstvo: Slovart CZ
 • Rok vydania: 2022

 

Smiechom k lepšiemu manželstvu
Smiechom k lepšiemu manželstvu

Táto kniha napriek svojmu názvu nehovorí o blahodarných účinkoch smiechu na manželstvo, ani to nie je zbierka vtipných príhod o manželstve. Táto práca vychádza zo seminára, ktorý s názvom „Smiechom k lepšiemu manželstvu“ ponúkam tým, ktorí sú ochotní vynaložiť nejaké úsilie na zlepšenie svojho manželstva. Názov odkazuje na smiech, lebo veľa vecí, o ktorých rozprávam, je naozaj smiešnych. Napriek tomu, že niektoré veci a príhody môžu vyvolať úsmev či smiech, nakoniec zistíte, že ide vo všetkej vážnosti o pokus podať užitočné informácie, ktoré vám pomôžu, aby ste boli vo vašom manželstve úspešní.

To, čo robí manželstvo skvelým, je práca. Potrebujeme však viac než len prácu, potrebujeme zručnosť. Ani to, že sme ochotní pracovať na skvelom manželstve, neznamená, že máme zručnosť to celé uskutočniť. Predmetné zručnosti si vyžadujú čas a vedomosti. Dobrá správa je, že manželské problémy sa dajú celkom dobre riešiť. Keď sú manželia ochotní naštudovať si dynamiku vzťahu a venovať čas na vzájomné porozumenie, zídu sa v láske. Preto som napísal túto knihu.

 • Autor: Mark Gungor
 • Vydavateľstvo: Porta Libri
 • Rok vydania: 2022