Preskočiť na obsah

Ako odlíšiť pravdu od poloprávd a hoaxov?

Dnes sa začína Týždeň slovenských knižníc, počas ktorého si pripomíname dôležitosť ich existencie a činnosti. Je to čas, kedy sa aj tieto inštitúcie snažia zviditeľniť a ponúkajú zaujímavý a netradičný program pre širokú verejnosť. V dnešnej dobe sa vďaka rozvoju informačných technológií vieme veľmi ľahko dostať k obrovskému množstvu údajov. O to viac vystupuje do popredia nutnosť vedieť rozlišovať relevantné a dôveryhodné zdroje, schopnosť kriticky myslieť a overiť si rôzne typy informácií, ktoré sa k nám dostávajú. Potrebujeme vedieť odlíšiť pravdu od poloprávd a hoaxov. Lenže ako to zistiť? Kde sa to človek môže naučiť?

Správne, v knižnici. Okrem toho, že tieto inštitúcie disponujú množstvom informačného materiálu, nájdeme v nich aj knihovníkov a knihovníčky, ktorí nám môžu pomôcť zorientovať sa vo svete informácií. Poznajú množstvo overených databáz a katalógov, v ktorých nás radi naučia vyhľadávať to, čo potrebujeme. Ponúkajú nám bezplatné školenia, aby sme sa lepšie naučili pracovať s informáciami. Odporučia nám vhodnú literatúru k nášmu štúdiu alebo písaniu záverečnej práce. Zapožičajú nám materiály z fondu knižnice, ale vedia pre nás zabezpečiť aj knihy z iných domácich či zahraničných knižníc.

Tipy ako otestovať svoje kritické myslenie a overiť si informácie

Myslíte si, že hravo odlíšite pravdu od poloprávd? Nech sa páči, môžete si to vyskúšať a otestovať sa v nasledujúcich kvízoch:

Skontrolovať dôveryhodnosť správ a webových stránok si môžete na týchto stránkach:

Pravdivosť výrokov, ktoré zaznievajú v politických diskusiách si môžete overiť tu:

 
Užitočné publikácie vo fonde Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach

Vo fonde ŠVKK zároveň nájdete množstvo titulov o kritickom myslení, dezinformáciách, hoaxoch a konšpiračných teóriách.

Publikácie o kritickom myslení vhodné pre učiteľov a učiteľky:
Kritické myslenie pre každého:
Vedecké monografie zamerané na rôzne aspekty problematiky kritického myslenia a boja s dezinformáciami:

Ak máte záujem prečítať si niektorý z titulov a ešte nemáte preukaz do našej knižnice, môžete využiť bezplatnú registráciu v utorok 7. marca 2023 v rámci Týždňa slovenských knižníc 2023. S platným členstvom budete mať prístup aj ku všetkým spomínaným službám.

Zuzana Kováčová