Preskočiť na obsah

28. marca 2023, 9:00 – 15:30
Kultúrno-vzdelávacie centrum, Pribinova 1
Pri príležitosti Medzinárodného dňa učiteľov Goetheho inštitút v spolupráci so Štátnou vedeckou knižnicou v Košiciach pripravili podujatie s názvom Deutschlehrer*innentag – Tag der Kreativität und Vielfalt: Deň špeciálne určený pre učiteľov a učiteľky nemčiny, ako aj pre študentov a študentky učiteľstva, ktorí sa chcú výučbe nemčine v budúcnosti venovať. Čaká Vás deň plný zaujímavých prednášok a interaktívnych workshopov. Na podujatie je potrebná registrácia.

V knihovníckej terminológii používame mnoho pojmov, ktoré sú pre bežného človeka nezrozumiteľné. Jedným z nich je napríklad konvolút. Pochádza z latinského convolvere, čo v preklade znamená zvinúť, stočiť. Totiž pred vynájdením kníhtlače, v čase rukopisov, to boli stočené alebo spoločne zviazané spisy, zväzky do jedného celku. Neskôr, v období tlačených kníh, to bola kniha zložená z minimálne dvoch samostatných tlačí.

Týždeň slovenských knižníc 2023 je za nami. Chceli by sme sa poďakovať všetkým, ktorých oslovil náš bohatý program, zúčastnili sa našich akcií fyzicky či online. Vaša spätná väzba je pre nás dôležitá, aby sme vedeli, akým smerom sa uberať pri zostavovaní ponuky našich podujatí. Boli by sme veľmi vďační, ak by ste vyplnili náš krátky anonymný dotazník, ktorý je určený pre všetkých používateľov knižnice, nie len tých, ktorí sa zúčastnili minulotýždňových akcií. Ak sa rozhodnete vyplniť emailový kontakt, budete zaradený do žrebovania o titul Lovci Mozgov od Jo Nesba (žrebujeme vo štvrtok 23.3.2023). Ďakujeme!

Štátna vedecká knižnica v Košiciach sa aj tento rok zapojila do celoslovenského podujatia Týždeň slovenských knižníc, ktoré sa uskutočnilo pod spoločným mottom „Knižnice pre všetkých – Knižnice, záruka kvalitných informácií“. Pre svojich používateľov a širokú verejnosť pripravila v týždni od 6. do 10. marca pestrú ponuku bezplatných podujatí.

Minulý týždeň 10. marca 2023 uplynulo 5 rokov od úmrtia JUDr. Jána Gašpara, riaditeľa Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach v rokoch 1999 – 2018.
Aj keď bol vzdelaním a pôvodným povolaním právnikom, jeho srdcovou záležitosťou bola regionálna história Košíc a ich okolia, výskumu ktorej sa venoval prakticky od detstva, mladosti až do predčasného odchodu. Zaujímala ho z pohľadu politického, hospodárskeho, spoločenského i športového. Skúmal ju aj cez životné osudy obyčajných ľudí i významných osobností mesta a regiónu. Výsledky svojich niekoľkoročných výskumov a bádania v archívoch, matrikách, štúdia odbornej literatúry i z rozhovorov so žijúcimi osobami - priamymi aktérmi udalostí - sprístupnil verejnosti ako autor a spoluautor viacerých publikácií.

Štátna vedecká knižnica v Košiciach sa 8. marca 2023 o 15:30 zapojí do celoslovenského projektu s názvom Je nás počuť, ktorý sa koná počas Týždňa slovenských knižníc. Počas jednej hodiny si môžu návštevníci knižnice ale i okoloidúci pred jej sídlom vypočuť ukážky z vybraných textov motivačnej literatúry a literatúry faktu. Nad spoločným podujatím zapojených knižníc prevzala záštitu prezidentka Slovenskej republiky pani Zuzana Čaputová.

Dnes sa začína Týždeň slovenských knižníc, počas ktorého si pripomíname dôležitosť ich existencie a činnosti. Je to čas, kedy sa aj tieto inštitúcie snažia zviditeľniť a ponúkajú zaujímavý a netradičný program pre širokú verejnosť. V dnešnej dobe sa vďaka rozvoju informačných technológií vieme veľmi ľahko dostať k obrovskému množstvu údajov. O to viac vystupuje do popredia nutnosť vedieť rozlišovať relevantné a dôveryhodné zdroje, schopnosť kriticky myslieť a overiť si rôzne typy informácií, ktoré sa k nám dostávajú. Potrebujeme vedieť odlíšiť pravdu od poloprávd a hoaxov. Lenže ako to zistiť? Kde sa to človek môže naučiť?

Zdá sa vám toto tvrdenie nemožné? Pravdou je, že v Košiciach ste nemohli obdivovať záhadný úsmev Mony Lisy na originálnom plátne, či fragmenty antických sôch alebo Michelangela ako je tomu vo francúzskom múzeu Louvre v Paríži. Ten "Košický Louvre" však ponúkal iné majstrovské diela - diela krajčírskych majstrov a obchodníkov s látkami z celej Európy košickým mešťanom...

Historik Garrett Ryan vás prevedie každodennými problémami a výzvami, ktorým museli čeliť obyvatelia miest starovekého Grécka a Ríma. Nesústreďuje sa na konkrétne príbehy velikánov, ani vás nezahltí množstvom dátumov a trvaní rôznych udalostí. Naopak, svojim vtipným a trefným štýlom zaujme pozoruhodnými informáciami, ktoré ste na hodinách dejepisu určite nezachytili.

V spolupráci s Aj Ty v IT chystáme ďalšie kreatívne podujatia pre dievčatá vo veku 9 až 15 rokov. Počas jarných prázdnin je na programe Scratch pre začiatočníčky, pred Veľkou Nocou si dievčatá budú vyrábať pohľadnice s micro:bitom a v apríli budeme tvoriť 2D hry s prvkami umelej inteligencie.

Štátna vedecká knižnica v Košiciach sa aj tento rok zapája do celoslovenského podujatia Týždeň slovenských knižníc, ktoré sa uskutoční pod spoločným mottom „Knižnice pre všetkých – Knižnice, záruka kvalitných informácií“. Pre svojich používateľov a širokú verejnosť pripravila v týždni od 6. do 10. marca 2023 pestrú ponuku bezplatných podujatí. V utorok 7.3.2023 počas celého dňa v rámci akcie TSK je možné využiť bezplatnú osobnú ročnú členskú registráciu. Platí len pre osobnú registráciu priamo v knižnici v hale služieb na Hlavnej 10.

Minulý týždeň sa u nás uskutočnila súťaž v anglickom jazyku pre tímy z košických základných škôl. Tím učiteliek angličtiny a študentiek a študentov z Evanjelického gymnázia J. A. Komenského v Košiciach sa postarali o zábavné súťažné disciplíny, chutné občerstvenie a taktiež workshop pre sprevádzajúcich pedagógov.

Svojou účasťou a cenami nás podporili aj kolegovia z Veľvyslanectva USA na Slovensku a ďalší sponzori podujatia. Bolo pre nás veľkou inšpiráciou sledovať akú majú súťažiaci radosť z angličtiny, ako kreatívne pristupujú k aktivitám a ako sa navzájom podporujú. Už teraz sa tešíme na EGJAK Games 2024!

Štátna vedecká knižnica v Košiciach v spolupráci s maďarským partnerom umožní prístup k zdigitalizovaným plným textom dokumentov zo svojich zbierok vydaných do roku 1950.

Štátna vedecká knižnica je vlastníkom rozsiahleho fondu tlačených novín, časopisov vydaných na území Slovenska do roku 1950, z ktorých viaceré vychádzali v maďarskom jazyku. Najmä o takéto periodiká prejavila záujem maďarská spoločnosť Arcanum, špecializujúca sa na digitalizáciu a sprístupnenie dokumentov, ktoré boli vydané mimo územia súčasného Maďarska. Priebežne narastajúce počty zdigitalizovaných dokumentov na vedeckom portáli databázy Arcanum sú následne cenným zdrojom informácií pre historikov, archivárov, múzeá a vedcov po celom svete, a sú tiež obohatením online katalógov knižníc, ktoré tieto zbierky vlastnia.

Dňa 12. 2. 2023 nás vo veku 92 rokov navždy opustil historik a dlhoročný pracovník našej knižnice Doc. PhDr. Jozef Sulaček, CSc.

Doc. PhDr. Jozef SULAČEK, CSc. vyštudoval Univerzitu Komenského v Bratislave, prednášal na Technickej univerzite v Košiciach. Po politických previerkach v roku 1970 musel miesto pedagóga opustiť, dostal aj zákaz publikovania a pracoval ako bibliograf v Štátnej vedeckej knižnici v Košiciach. Jeho doménou bol predovšetkým regionálny výskum, z ktorého zostavoval odborné bibliografie. Po rehabilitácii v roku 1990 opäť prednášal na univerzite. Napísal viac ako 200 odborných príspevkov, je autorom a zostavovateľom približne 70 kníh. V rámci spolupráce so SNM – Múzeum židovskej kultúry sa systematicky venoval tragickým osudom židovských intelektuálov na Slovensku počas druhej svetovej vojny.

Česť jeho pamiatke!

Na konci januára sme získali cenný dar od Agnesy Dobálovej, netere Michala Potemru. V našej študovni historických fondov a regionálnej literatúry si môžete osobne pozrieť portrét Michala Potemru, významného slovenského bibliografa, zakladateľa slovenskej národnej retrospektívnej bibliografie, ktorý v našej knižnici pôsobil 39 rokov. Autorom maľby je košický akademický maliar Michal Čičvák.

Súťaž je ukončená, víťazom sa stal pán Igor Baláž.
V našej prvej tohtoročnej súťaži môžete vyhrať dva skvelé tituly, jeden vás zavedie do tajomnej záhrady a druhý vás prevedie poslednými rokmi života Christophera J. McCandlessa, ktorý tragicky zahynul na Aljaške. Pripravili sme si pre vás krátky kvíz, týkajúci sa našich minuloročných knižných tipov. Ak nebudete vedieť na niektorú z otázok odpovedať, správnu odpoveď nájdete na našej webovej stránke. Zapojiť sa do súťaže môžete do 11. februára. Výhercu dvoch kníh – Ann-Marie Howell, Zahrada tajů a Jon Krakauer, Útěk do divočiny, od vydavateľstva portál vyžrebujeme a zverejníme 13. februára.
Súťažné otázky nájdtete tu.

Štatút súťaže

V roku 1992 po náleze mŕtveho tela Christophera J. McCandlessa v opustenom autobuse uprostred divokej Aljašky, napísal novinár Jon Krakauer o mladíkovi článok, ktorý rozvíril debatu o zmysle dobrodružstva končiaceho smrťou. Príbeh mladého dobrodruha Krakauera však natoľko zasiahol, že chcel pokračoval ďalej v hľadaní odpovedí na otázky kto bol Christopher McCandless, čo ho motivovalo opustiť civilizovaný svet a či si bol plne vedomý nástrah, ktoré Aljaška pre neho pripravila. Krakauer zozbieral rozhovory s ľuďmi, ktorých Chris pri svojich putovaniach stretol, ich korešpondenciu, zápisky z Chrisovho denníka a úryvky kníh, ktoré si mladík podčiarkoval, písal k nim vlastné komentáre. Zo zozbieraného materiálu vznikla biografia, rekonštrukcia putovania Christophera J. McCandlessa. V roku 2007 tento príbeh oslovil ďalších ľudí vďaka filmu Seana Penna Into the Wild.

Radi súťažíte? Orientujete sa v histórii, jazyku a kultúre Nemecka? Tak náš nemecký vedomostný kvíz je šitý presne pre vás. Príďte sa s priateľmi zabaviť 16. februára o 16:30 do Nemeckej knižnbice GI (Pribinova1). Knižnú výhru pre víťaza venovalo vydavateľstvo Portál Slovakia. V prípade záujmu je potrebné sa nahlásiť emailom na This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. alebo telefonicky +421918245898 do 15.2.2023
Podujatie je bezplatné.
Tešíme sa na vás :)

Už 8. februára sa v našej knižnici uskutoční zápolenie v anglickom jazyku pod názvom EGJAK Games - English Games Jigsaw and Kahoot! Deviataci z niekoľkých základných škôl v Košiciach si zmerajú sily vo vedomostiach o anglicky hovoriacich krajinách a popritom budú riešiť rôzne zaujímavé úlohy. Program nielen pre žiakov, ale aj pre ich učiteľov pripravil tím pedagógov a študentov z Evanjelického Gymnázia J. A. Komenského v Košiciach.

2.2.2023 o 16:30
bezplatná prednáška
lektor: Ing. Miroslav Naď, záhradný architekt
Kultúrno-vzdelávacie centrum, Pribinova 1
Chceli by ste si založiť novú záhradu, alebo plánujete zmeniť či vylepšiť tú pôvodnú? Možno rozmýšľate nad vysadením trvaliek a chýba Vám prehľad a informácie? Potom Vás pozývame na prednášku o trvalkových záhonoch v rodinných záhradách. Dozviete sa na nej o princípoch ich zakladania, následnej starostlivosti a rozdelení trvaliek podľa ich vlastností. 

Ukončená ponuka
dátum nástupu: 1. február 2023
ponuka je aktuálna do: 18. január 2023
druh pracovného pomeru: plný úväzok, pracovný pomer na neurčitý čas
Celé znenie pracovnej ponuky, vrátane informácií o pracovnom pomere a požiadavkách na zamestnanca, je zverejnené na portáli ISTP.

Predstavujeme vám elektronickú knižnicu ProQuest Ebook Central, kde aktuálne nájdete 27 titulov v češtine od Karolinum Press a 4022 otvorených kníh z rôznych odborov v angličtine, nemčine, francúzštine a ďalších jazykoch. Nie je potrebná registrácia, stačí použiť pre prihlásenie sa tie isté údaje, ako do účtu používateľa v online katalógu našej knižnice. Tituly sú prístupné aj z domu. V našom online katalógu sú e-knihy evidované pod signatúrami EK.43 až EK.69. Publikácie sú dostupné aj priamo na platforme ProQuest.

Radi súťažíte? Orientujete sa v histórii, jazyku a kultúre Nemecka? Tak náš nemecký vedomostný kvíz je šitý presne pre vás. Príďte sa s priateľmi zabaviť na náš prvý tohtoročný kvíz 12. januára od 17:00 do 18:00. Pre výhercov máme prichystané vecné ceny. V prípade záujmu je potrebné sa nahlásiť emailom na This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. alebo telefonicky +421918245898 do 11.1.2023. Podujatie je bezplatné.