Mikulášska burza

7. decembra o 13:00-18:30
8. decembra o 8:00-15:00 (alebo do rozdania zásob)
Americké centrum Košice, Hlavná 10 (poschodie)

Nepremeškajte našu bezplatnú burzu, na ktorej môžete získať zachovalé anglické časopisy (roky 2007 – 2018). V ponuke sú známe tituly ako Good Housekeeping a New Scientist, tiež Economist, Vanity Fair alebo Cosmopolitan. Akcia je určená pre používateľov knižnice. V prípade otázok môžete kontaktovať Americké centrum Košice emailom na This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..

výstava v Nemeckej knižnici GI

Od pondelka 28.11.2022 do 12.12.2022 bude v priestoroch Nemeckej knižnice Goetheho inštitútu na Pribinovej 1 v spolupráci s Gymnáziom Šrobárova v Košiciach prebiehať výstava plagátov v rámci projektu Erasmus+ s názvom Európska identita v minulosti, súčasnosti a budúcnosti. Na tomto projekte sa v rokoch 2019-2022 zúčastnilo Gymnázium Heinricha Bölla v Saalfelde. Účastní boli aj žiaci zo Slovenska, Talianska, Poľska a Litvy.

veľvyslanec Gautam Rana

Na svojej prvej návšteve Košíc, veľvyslanec Gautam Rana prišiel 14.11.2022 aj k nám do Amerického centra. Zaujímal sa o plány centra do budúcnosti, stretol sa s našimi dobrovoľníčkami a tiež s ukrajinskými účastníčkami kurzu angličtiny. Do metropoly východu zavítal novovymenovaný americký veľvyslanec dva mesiace po nástupe do funkcie.

Pozývame Vás na stretnutie Knižného klubu v Americkom centre vo štvrtok 24. novembra 2022 o 17:30 - 18:45. Budeme spoločne čítať a diskutovať o úryvkoch z diela od Jonathana Grestyho: The Foreigner's Coat (vyšlo zatiaľ iba v slovenčine ako Cudzincov kabát, 2021). V prípade záujmu nás kontaktujte na This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. a úryvky Vám zašleme emailom. Máme pre Vás prekvapenie, na stretnutí sa osobne zúčastní aj autor knihy, pán Jonathan Gresty. Využite príležitosť diskutovať o prečítanom texte v angličtine priamo s jeho autorom. Tešíme sa na Vás!

Nemecký kvíz 6.10.2022

ZMENA
Radi súťažíte? Orientujete sa v histórii, jazyku a kultúre Nemecka? Tak náš nemecký vedomostný kvíz je šitý presne pre vás. Príďte sa s priateľmi zabaviť 14. novembra od 17:00 do 18:00. Knihy a vecné ceny do súťaže venoval Goetheho inštitút. V prípade záujmu je potrebné sa nahlásiť emailom na This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. alebo telefonicky +421918245898 do 13.10.2022. Tešíme sa na vás :)

nemecký vedomostný kvíz

Raz mesačne sa u nás v Nemeckej knižnici koná Vedomostný kvíz, novembrový prebehne vo štvrtok 14.11.2022 od 17:00 do 18:00. Dnes vám prinášame malú ukážku z predchádzajúcich kvízov, aby sme vás inšpirovali prihlásiť sa. Posúďte sami náročnosť úrovne nemčiny a samotných otázok. Ak nimi prejdete bez problémov, určite nepremeškajte náš kvíz. Správne odpovede nájdete priložené na konci v pdf súbore.

Kreatívne workshopy s Aj TY v IT

Aj v novembri v Americkom centre pokračujeme s workshopmi o programovaní. Tentokrát nás v spolupráci s Aj Ty v IT čaká dvojdielny Roblox pre začiatočníčky. Pozývame dievčatá vo veku 10 až 15 rokov. Na dvojdielnom workshope budeme pracovať v obľúbenej platforme ROBLOX Studio. Naučíme sa používať mnohé nástroje tejto platformy a osvojíme si základné koncepty tvorby hier.

workshop 9.11.2022

Pozývame Vás na bezplatný workshop, ktorý je určený najmä tým, ktorí chcú správne citovať pri zostavovaní svojich odborných textov. S písaním vysokoškolskej práce či vedeckého článku je neodmysliteľne spojené správne citovanie zdrojov a tvorba bibliografických odkazov. Workshop sa uskutoční 9.11.2022 o 16:00 v KVC na Pribinovej 1. Toto podujatie sa koná v rámci Týždňa vedy a techniky na Slovensku 2022.

Systembolaget

V minulej časti sme hovorili o švédskom sviatku MIDSOMMAR a takisto sme spomínali SNAPSVISOR, teda piesne, ktoré sa spievajú spoločne s prípitkom na oslavách. Dnes budeme v tejto téme tak trocha pokračovať. Iste viete, že s alkoholom je to v Škandinávii celkom zaujímavé. Nemožno ho kúpiť bežne v obchode ako u nás, ale len v špeciálnych obchodoch na to určených. Tieto obchody majú aj svoj názov. Vo Švédsku SYSTEMBOLAGET, v Nórsku VINMONOPOLET alebo na Islande VÍNBÚðIN. Výnimkou je Dánsko, kde sú alkoholické nápoje bežne dostupné v supermarketoch.

Zmene politiky používateľských hesiel

Od 1. 11. 2022 dôjde k zmene politiky používateľských hesiel pre prístup k službám Štátnej vedeckej knižnice. Z dôvodu tejto zmeny Vám odporúčame, aby ste si do stanoveného dátumu zmenili Vaše heslo. Zmenu hesla prevediete v Online katalógu v časti “Konto používateľa” , “Zmeniť heslo”. V prípade, že sa po 1.11.2022 nebudete vedieť prihlásiť, použite odkaz Zabudol som heslo pre obnovu Vášho hesla.

LEAF Scholarships program pre stredoškolákov

V stredu, 19. októbra 2022, o 16:30 - 18:00, v priestoroch Kultúrno-vzdelávacieho centra ŠVK na Pribinovej 1, sa uskutoční info stretnutie o štipendijnom výmennom programe LEAF Scholarships, vďaka ktorému môžu študenti študovať na strednej škole v USA.

čistiareň Biela Labuť, pohľad do dielne

12. októbra 1942 zomrel v Košiciach Július (Gyula) Bradovka – majiteľ modernej chemickej čistiarne a farbiarne, služby ktorej využívali Košičania približne od začiatku 20. storočia až do znárodnenia v r. 1950.

literárna súťaž ministerstva obrany

Minister obrany SR Jaroslav Naď a mesačník OBRANA vyhlasujú pre študentov stredných a vysokých škôl XVIII. ročník literárnej súťaže na tému Bojisko internet. Zapojiť sa môžu študenti s poviedkou alebou s úvahou v slovenskom jazyku (rozsah od 1 000 do 5 000 znakov vrátane medzier).

Kurz kariérneho rozvoja pre ženy z Ukrajiny

V spolupráci s AmCham Slovakia v našom Americkom centre pripravujeme bezplatný Kurz kariérneho rozvoja pre ženy z Ukrajiny. Kurz začína už 27. októbra a pozostáva z 3 stretnutí na témy:

  • Ako a kde si nájsť prácu?
  • Workshop písania životopisu a motivačného listu
  • Pracovný pohovor.

Ponuka vyradených titulov z Nemeckej knižnice GI

Z fondu Nemeckej knižnice GI sme vyradili staršie tituly, ich zoznam nájdete v priloženom pdf súbore (úbýtkový zoznam). V prípade, že vás niektorý titul zaujme, kontaktujte pani Mgr. Beátu Repíkovú, vedúcu oddelenie pre správu a ochranu fondov, emailom This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. alebo telefonicky +421918245891. Môžete tak urobiť do 21.10.2022.

úbytkový zoznam (Nemecká knižnica GI)

Jesenná súťaž s romantickými útekmi

Máme víťazov
Veľmi sa tešíme, že vás naša jesenná súťaž s romantickými útekmi oslovila. Z takmer 50 zapojených súťažiacich so správnymi odpoveďami sme vyžrebovali týchto dvoch víťazov: Zuzana Bernathova a Ľuboslav Ilečko. Srdečne gratulujeme. Ostatní nezúfajte, tento rok ešte budete mať príležitosť s nami súťažiť.

plánovaná odstávka 4.10.2022

Z technických príčin nebude možné využiť online služby knižnice 4.10.2022 v čase od 7:30 do 8:00.

Ďakujeme za pochopenie.

Nemecké jazykové okienko

Od 26.9.2022 bude opäť prebiehať jazykové okienko určené pre čitateľov Nemeckej knižnice GI. Realizované bude pravidelne v pondelky v čase od 17:00 do 18:00 v priestoroch knižnice. Ak si chcete precvičiť konverzáciu v nemeckom jazyku, alebo potrebujete pomôcť s nejakým gramatickým javom či kontrolou domácej úlohy a podobne, radi Vám s tým pomôžeme. Záujemcov poprosíme rezervovať si termín vopred na nasledovnej emailovej adrese: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..

Hygge

Dáni sú jedným z najšťastnejších národov, niekoľko rokov po sebe vyhrávajú rôzne ankety, ktoré hodnotia spokojnosť obyvateľov. Napriek vysokým daniam a nie celkom ideálnej klíme (málo prirodzeného svetla od októbra do marca, nesmierne veľa zrážok počas roka) si Dáni dokážu vychutnávať každodennosť v oveľa väčšej miere. V Kodani sa dokonca nachádza Inštitút pre výskum šťastia a tiež múzeum šťastia. Jeho riaditeľ Meik Wiking, autor niekoľkých bestsellerov (Mála kniha Lykke, Malá kniha Hygge a Umenie vytvárať spomienky) hovorí o umení šťastného života hygge.

séria do Julie Caplinovej

Anglická spisovateľka Julia Caplinová je závislá na cestovaní, skvelom jedle a hygge. Kto čítal hociktorú z kníh zo série Romantické úteky to môže dosvedčiť. Jej hrdinky chcú na novom mieste začať odznova, nechávajú za sebou sklamanie, neúspech či komandujúcu rodinu (ako v prípade Niny z Cukrárne v Paríži). Sú bezprostredné, dokážu sa rýchlo spriateliť a svojím zápalom pre prácu inšpirujú ostatných.